Abdullah Teber Kimdir?

1950 yılında Kayseri Pınarbaşı’nda doğan Abdullah Teber ilkokul, ortaokul ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladı. 1973 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Teknik eğitim Fakültesi Makine/Motor bölümünden mezun oldu. İş hayatına özel sektörde sırasıyla Motor Yatak ve Chrysler Firmalarında çalışarak başlayan Teber, milli eğitim Bakanlığı’nda mecburi hizmet karşılığı burs borcunu ödedikten sonra 1976 yılında İzmir’de yedek subay olarak askerlik hizmetini tamamlamıştır.

1980 yılında Tebplast Plastik ve Kalıp Sanayi A.Ş’yi kurarak ticaret hayatına atılan Abdullah Teber, ürettiği ürünlerin %65’ini Dünyanın 36 ülkesine ihraç etmektedir. Yıllar içerisinde Arat Araştırma A.Ş, Teknik Dağıtım ve Pazarlama A.Ş ve Marmara A.Ş’yi kurarak, yönetim kurulu başkanlığını ve üyeliğini sürdürmektedir.

Tebplast A.Ş’yi Dünyanın en büyük şirketlerinden İsveç – Rosti ile birleştiren Teber, halen Rosti/Tebplast’ın  onursal başkanlığını yürütmektedir.

Kafkas kökenli (Çerkes) bir aileden gelen Teber, 30 yıldır İstanbul’da ikamet etmektedir. 2013 yılında İTO Başkan adayıda olan Teber, Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi Kurucu Üyesi ve 3 dönem başkanlığınıda yapmıştır. Beylikdüzü Bakır ve Pirinçiler Başkanlığı, Baksal (Bakır ve Pirinçiler Sanayi Sitesi Vakfı) Mütevelli heyeti başkanlığı, BEYSİAD (Beylikdüzü Sanayici ve İşadamları Derneği) üyesi, İGEDER (İstanbul Geri Dönüşümcüler Derneği) Başkan yardımcısı, Kuzey Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi ile Beşiktaş Spor Klübü üyesi olan Teber, evli ve iki erkek çocuk babasıdır.